3236/p339461582_54418.png

[others] [A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L]
[M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z] 
(New Contact) (0)
ADMINISTRATIVE STAFF:

Roberts, Scott
Principal 

Dillon, Dr. Amy
Associate Principal / Curriculum and Instruction 

Dain, Todd
Assistant Principal, Activities Director 

Howard, Gary
Athletic Director / Assistant Principal 

BVSW STAFF

Alexander, Carissa
Paraprofessional 

Alexander, Kelley
Math 

Alexander, Tyler
Social Studies Dept. Chair 

Bader, Tandee
Administrative Assistant Counseling 

Balderston, Lance
Campus Police Officer 

Ballew, Aaron
Science 

Benson, Amy
English Language Arts 

Breece, Bill
Paraprofessional - Navigators 

Brewer, Marilyn
English Language Arts 

Brotherson, Mary Beth
Speech Pathologist 

Brown, Michael
Lead Custodian 

Brown, Willie
Kitchen 

Buchanan, Katherine (Kat)
English Language Arts 

Buntin, Sandy
Performing Arts/Choral Music Director 

Camacho, Liz
Spanish 

Chopp, Liz
Library Media Center 

Christenson, Kathyann
Special Education 

Claypool, Brooke
FOCUS 

Collins, Sonja
Paraprofessional 

Cortez, Steve
Broadcast Technology 

Corwin, Kelli
SPED 

Davidson, Margaret
Math 

Dixon, Kristi
Counseling / Diversity Club Sponsor 

Doolin, Neal
Math / Physics 

Dunn, Dianne
Science 

Durnal, Amanda
English Language Arts 

Edwards, Mitzi
Nurse 

Facciano, Jim
Math 

Fine, Erin
Career Tech 

Fishman, Ashley
Paraprofessional 

Foerster, Marilyn
Special Education - SMD 

Fuller, Peggy
Health Careers 

Funk, Layne
Technology Integration Specialist 

Glaser, Emily
Music 

Golden, Charles
English Language Arts Dept. Chair 

Grant, Emilie
French 

Hale, Shelley
Paraprofessional 

Halfmann, Kevin
Counseling Chair 

Hall, Mike
Custodian 

Haney, Teresa
Paraprofessional 

Hansen, Brian
Assistant Lead Custodian 

Harding, Brittany
Science 

Hayes, JoAnn
Paraprofessional - Library 

Hill, Julie
Paraprofessional 

Hogan, Lindsay
Library Media Specialist 

Holtorf, Jerald
Math 

Hult, Tom
Counseling 

Jenson, M.D., Chris
Science / Senior Class Sponsor 

Jewell, Cathy
Transition Specialist 

Keda, Adam
Performing Arts / Orchestra 

Kerr, Cathy
School Psychologist / Categories Sponsor 

Kilcoyne, Alyson
World Languages Chair 

LaPlant, Lynda
Special Education Services-IRR/ Student Council Sponsor 

LaTerza, Perri
Career Tech Ed Chair / DECA Sponsor 

Lawrenz, Heather
Journalism Teacher / Newspaper and Yearbook Sponsor 

Leochner, Dustin
Social Studies 

Leppert, Derek
SPED Para 

Lewis, Heidi
Paraprofessional 

Lindberg, Terry
World Language 

Loveall, Marla
Occupational Therapist 

Lowe, Bill
P.E. / Head Football Coach 

Lowe, Staci
P.E., Head Track Coach 

Martens, Dr. Lynn
Science 

McBride, Kevin
Paraprofessional 

McCarty, Holly
Math 

McCarty, Melissa
Science / Science Dept. Chair 

McClellan, Karen
SPED Para 

McCrossen, Marin
English Language Arts 

McElroy, Arvel
Special Education/Head Swim Coach 

McKee, Sarah
Visual Arts Teacher 

McRoberts, Bruce
Broadcast Technology 

McVey, Stacey
Registrar 

Miller, Lisa
Paraprofessional - Library 

Miller, Terry
FACS 

Moes, Holly
SPED Para 

Murdock, Diane
Administrative Assistant / Athletics 

Nichols, Kathy
Administrative Assistant / Activities 

Ortmann, Michael
Social Studies 

Pangborn, Michael
Math 

Parks, Cody
Industrial Tech / Head Wrestling Coach / TSA Sponsor 

Patterson, Susan
SPED Para 

Pence, Lisa
SPED Para 

Pendleton, Jason
History / Head Soccer Coach - Boys and Girls 

Pinto, Kathryn
Social Studies / National Honor Society Sponsor 

Pitts, Derrick
ISS Supervisor 

Prater-Newell, Deb
Paraprofessional 

Protzman, Edward
Band Director / Performing Arts Chair 

Putnam, Robert
Art 

Rabbitt, Mark
English Language Arts / Head Boys' Basketball Coach 

Reid, Matt
SPED Para 

Reilly, Kellie
SPED/Navigators 

Rhoades, Rick
P.E. Chair / Head Girls' Basketball Coach 

Rich, Kim
Bookkeeper 

Riley, Shelly
SPED Para 

Rinearson, Shauna
English Language Arts 

Sabath, Rick
P.E. / Head Baseball Coach 

Schaake, Shari
Head Softball Coach 

Schmidt, Dan
Director of Theater 

Shipman, Shayne
Paraprofessional 

Sisk, Deborah
Science 

Stelter, Shawn
Visual Arts Chair 

Stewart, Meredith
Receptionist 

Temchin, Dana
Paraprofessional nurse 

Thompson, Chris
Business Teacher 

Tobin, Jana
Gifted Education / SPED Dept. Chair 

Troxel, Rich
Social Studies 

Tubbesing, Catherine
World Languages - French 

Voor Vart, Leann
Special Education 

Walker, Tim
SPED 

White, Joel
Science 

Williams, Kim
Administrative Assistant Principal, C&I 

Wilson, Rich
Math Chair / Head Cross Country Coach 

Winslow, Nate
Social Studies / Head Boys' and Girls' Golf Coach 

Wise, Jennifer
Paraprofessional 

Wright, Tammy
Paraprofessional - SMD 

Zeligman, Carolyn
World Language / KAYS Sponsor 

Zuckerman, Jared
English Language Arts / Debate and Forensics Coach 

Click on a name to see Staff Bio.